اولین و بزرگترین تولید کننده ماشین آلات برش CNC در ایران

اولین و بزرگترین تولید کننده ماشین آلات برش CNC در ایران

انواع دستگاه برش CNC

برش CNC

امروزه دیگر تعداد دستگاه برش CNC در دست مردم آنقدر زیاد شده است که نمی توان آن ها را شمرد. طبق پیش بینی هایی که شده است تا سال 2025 تعداد دستگاه های سی ان سی به 100 میلیارد در سراسر دنیا می رسد. اغلب صنایع ها مانند صنایع ماشین کاری از این دستگاه ها استفاده های زیادی می کنند همچنین این دستگاه ها کاربرد های فروان و بیشتری نسبت به ماشین آلات دستی دارند. ما در این مقاله به بررسی تعریف دستگاه های برش cnc و مهم ترین انواع آن می پردازیم با ما همراه باشید.

برش CNC

دستگاه CNC چیست؟ دستگاه های برش CNC برای برش فلزات، شیشه،‌ سنگ و چوب و مواد سخت ساخته شده اند. این دستگاه ها دقت بسیار بالایی دارند و در مدت زمان کوتاه می توانند یک برش دقیق در ابعاد بزرگ را برای شما به زیبایی انجام دهند.

CNC مخفف جمله ی < کنترل عددی کامپیوتر > می باشد. وظیفه ی این ماشین ها بسیار وسیع است و از کارهای ساده تا پیچیده را می توان با ماشین های سی ان سی انجام داد. اغلب افراد هنگامی که نام دستگاه های سی ان سی را می شنوند به یاد دستگاه های ماشین کاری می افتند اما باید بدانید که این نوع تنها یکی از هزاران نوع این دستگاه ها می باشد.
دستگاه های سی ان سی را می توان همانند ربات در نظر گرفت پس می توان هر نوع کاری را از جمله رنگ کاری، براده برداری،جابجایی و بسیاری از وظایف دیگر را با این دستگاه ها انجام داد.روش کار این دستگاه به صورت کلی این گونه است که ابتدا توسط کامپیوتر کار را به زبان قابل فهم دستگاه تبدیل می کنند و دستگاه هم کار را انجام می دهد.دستگاه های سی ان سی کاربرد های زیادی دارند اما از رایج ترین آن ها دستگاه های فلز چوب ، سنگ و پلاستیک است.

برش cnc فرزچوب - برنا ابزار
برش cnc چوب

دستگاه برش CNC

دستگاه های برش CNC انواع مختلفی دارند و هر کدام با توجه به امکانات و توانایی های خود، برای کار خاصی متناسب می باشد. به طور مثال دستگاه های برش سی ان سی سنگ در چند نوع تولید می شوند و هر کدام توانایی برش سنگ خاصای و با شرایط خاصی مثل برش ارتقاع کم و زیاد و یا برش طولی یا توانایی برش های جزئی با دقت بالا را دارند. از این رو هنگام خرید دستگاه برش cnc باید حتما نسبت به نوع فعالیت خود، دستگاه متناسبی را تهیه نمایید.

برنامه نویسی CNC چگونه است ؟

برنامه نویسی یکی از مهم ترین مراحل ماشینکاری است. یک برنامه نویس که انسان می باشد باید کد های مناسب را وارد دستگاه کند زیرا ماشین کاری سی ان سی بدون کد کار نمی کند. زبان ماشینکاری CNC به صورت G-Code می باشد. G-Code اغلب رفتاری های مختلف را در ماشین های سی ان سی کنترل می کند که شامل سرعت، نرخ تغذیه و جهت و…است. این به طوری است که هنگامی که کد ها در دستگاه نوشته شود دیگر نیازی به اپراتورهای انسانی نیست. کد ها معمولا تمامی کارها را انجام می دهند.

شاید به این مقاله نیز علاقمند باشید: تعمیر و نگهداری دستگاه CNC

برش CNC لیزر
برش CNC لیزر

مراحل برنامه نویسی CNC

برنامه نویسی دستگاه ،کار راحتی است ما در زیر به بررسی کلی این موضوع می پردازیم:

اولین مرحله

در این مرحله یک نقاشی دو یا سه بعدی به استفاده از کامپیوتر کشیده می شود. در واقع این نقاشی محصول نهایی می باشد.

دومین مرحله

نقاشی توسط رایانه به کد تبدیل می شود. این فرآیند به خاطر این است که کاری که مد نظر ماست به زبان قابل فهم کامپیوتر ترجمه شود.

سومین مرحله

اپراتور کد را به طور آزمایشی اجرا می کند این برای اطمینان حاصل کردن از درستی کامل کار است.

چهارمین مرحله

اگر برنامه نویسی ماشین بدون خطا باشد فرآیند به طور کامل انجام می شود. در صورتی که در جی کد اشتباهی وجود داشته باشد، اپراتور آن را حل می کند و سپس کار را به تمام می رسانند.

انواع برش cnc
انواع دستگاه برش cnc

انواع دستگاه برش CNC

دستگاه های سی ان سی انواع و اشکال متفاوتی دارند که در سایز های گوناگون با کاربرد های متنوع در بازار عرضه می شوند. امروزه دیگر در تمامی صنایع رد پای دستگاه های سی ان سی وجود دارد صنایع چوب، سنگ، آهن، رنگ، پارچه و… از سی ان سی بهره می برند. در زیر به بررسی چند نوع مهم آن می پردازیم:

ماشین تراش CNC

از این ماشین برای تراشکاری قطعات استفاده می شود. در این دستگاه برش cnc ، قطعه توسط سه نظام روی اسپیندل بسته می شود و حرکت و چرخش ابزار بر روی دو محور کنترل می شود. ماشین تراش ها انواع متفاوتی دارند که عبارتند از:

ماشین های تراش افقی

محور آن به صورت افقی دوران دارد. این ماشین ها بیشتر برای قطعات کوتاه یا بلندی که قطر کمی دارند استفاده می شود.

ماشین های تراش عمودی

محور دوران در این ماشین ها به صورت عمودی می باشد. این ماشین ها برای قطعات کوتاه با قطر متوسط به بالا مناسب می باشند.

برش cnc

ماشین های فرز CNC

کاربرد این ماشین ها همانطور که از نامشان پیداست، فرزکاری می باشد که باید قطعه کار بر روی ماشین بسته شود به این صورت که بعد از بسته شدن ابزار بر روی اسپیندل، حرکت ابزار بر روی 3 الی 6 محور کنترل می شود. این ماشین ها هم انواع متفاوتی دارند:

ماشین فرز افقی

در این دستگاه ها محور دوران افقی می باشد و برای تولید قطعات بکار برده می شود.

فرز عمودی

محور دوران در این نوع عمودی می باشد.کاربرد این نوع بیشتر تولید قالب است.

یونوسال

در این مدل می توان محور دوران را هم افقی و هم عمودی تنظیم کرد به همین خاطر کاربرد این نوع بیشتر و بهتر از دو نوع دیگر است .

مجموعه صنعتی برنا ابزار تولید کننده دستگاه های برش CNC با تنوع بالا و قیمت مناسب می باشد. دستگاه های برش سی ان سی این مجموعه عبارتند از: CNC چوب، CNC سنگ، هواگاز پلاسما، CNC شیشه و CNC واترجت می باشد. برای اطلاع از قیمت دستگاه سی ان سی و خرید دستگاه برش CNC با مجموعه bornaabzars.com در تماس باشید.

ماشین های بورینگ CNC

از نظر عملکرد بسیار به ماشین های فرز شباهت دارند اما در این مدل اسپیندل یک محور خطی مجزا دارد که می تواند به داخل سوراخ های عمیق برود.

ماشین های سنتر CNC

این ماشین ها هم از نظر عملکردی به فرز و بورینگ مشابه هستند با این تفاوت که تعویض ابزارها به صورت خودکار انجام می شود. برخی از ماشین های سنتر به تجهیزاتی همچون تعویض خودکار پالت، میز یا هد گردان و… مجهز باشد.

ماشین های پانچ cnc

از این مدل برای سوراخ کردن ورقه های فلزی استفاده می کنند. ماشین پانچ ساده و روتاری از انواع این مدل هستند.

برش cnc شیشه سارنگ
برش cnc شیشه

دستگاه برش CNC

برای برش ورقه، شیشه، چوب و… از این دستگاه ها استفاده می کنند. دستگاه های برش CNC می توانند طرح های متفاوتی را تولید کنند. ماشین های برش پلاسما، لیزر، واتر جت و… از دستگاه های برش می باشند.

انواع دیگر دستگاه برش cnc

همانطور که در قبل هم گفته شد این دستگاه ها انواع متفاوت و زیادی دارند که در بالا به مهم ترین آن ها پرداختیم. ماشین های اسپارک، وایرکات، سنگ تخت، تیزکن، سنبه، رنگ کاری و… از انواع دیگر ماشین های CNC هستند.

قیمت برش CNC

دستگاه های برش سی ان سی نسبت به کارکرد خود قیمت های متفاوتی دارند. دستگاه هایی که قدرت انجام حجم بالاتری از رش را دارند قطعا قیمت بالاتری داشته و همچنین دستگاه هایی که توانایی های خاصی مثل برش های جزئی را دارند نیز قیمت متفاوتی در بین دستگاه های برش سی ان سی دارند. به دلیل قیمت بالای دستگاه های برش cnc ، این دستگاه ها گاها به صورت کارکرده و دست دوم نیز به فروش می رسند که با قیمت پایینتری قابل خرید هستند. جهت خرید دستگاه های برش cnc کار کرده می توانید با مجموعه bornaabzars.com در تماس باشید.

خرید برش cnc
قیمت و خرید دستگاه برش cnc

خرید برش CNC

خرید دستگاه های برش سی ان سی کار چندان ساده ای نیست زیرا از طرفی قیمت این دستگاه ها بسیار بالا می باشد و از طرفی باید دقیقا متناسب با نوع مصرف مورد نظر انتخاب و خریداری شود. پیشنهاد ما به شما برای خرید دستگاه برش CNC، دریافت مشاوره رایگان از مجموعه برنا ابزار پیش از خرید دستگاه است. همچنین با شرایط خرید اقساطی دستگاه سی ان سی می توانید با شرایطی آسان از مجموعه برنا ابزار خرید خود را انجام دهید.

برش CNC چیست؟

برای آشنایی بهتر با این دستگاه پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با برش CNC را مطالعه نمایید.

روش انتخاب صحیح دستگاه برش cnc چگونه است؟

در این مقاله از سایت برنا ابزار به طور کامل به معرفی دستگاه برش CNC و موارد مرتبط با آن پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه نمایید.

4.7/5 - (6 امتیاز)

4 comments

 1. ایمان رضاپور

  سلام ببخشید دستگاه برش cnc با ماشین cnc تفاوتی داره؟

  1. برنا ابزار

   درود بر شما
   خیر، ماشین و دستگاه برش cnc با یکدیگر تفاوتی نداشته و با هر دو اسم شناخته می شوند. از همراهی شما با مجموعه برنا ابزار سپاسگزاریم.

 2. سلام. میخواستم بدونم دستگاه های برش cnc چوب چه تفاوتی با هم دارند و شرایط فروششون چطور هست؟

  1. برنا ابزار

   درود بر شما
   پیشنهاد می کنیم برای دریافت مشاوره رایگان برای خرید دستگاه برش cnc، با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند. همچنین برای اطلاع از شرایط فروش دستگاه برش سی ان سی می توانید شرایط خرید اقساطی دستگاه cnc را مطالعه نمایید و یا با همکاران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.